Dvacítka míří na první soustředění! Na kempy se vždy těším, zdůrazňuje Čapek


Nový reprezentační cyklus mládežnických kategoriích pomalu ale jistě startuje. Vždyť se další mistrovství světa mládežníků uskuteční „již“ za rok a půl podle všech indicií ve Švýcarsku. Součásti nově se budujícího kádru národního týmu hráčů do 20 let je i gólman jihočeského Písku Vít Čapek, jenž je jediným pamětníkem z týmu loňského titulu mistrů světa v Kanadě. „Čas od času si na to vzpomenu,“ nezastírá. „Obhajoba bude ještě náročnější než zisk loňského titulu,“ uvědomuje si pak talentovaný gólman, jenž pro web hokejbal.cz poskytnul rozhovor před blížícím se kempem v Plzni, jenž startuje již tento pátek 11. ledna.

Chci vybojovat post jedničky! Je to můj cíl

Již tento víkend se nově se tvořící reprezentace hráčů do 20 let sejde v Plzni, kde širší výběr podstoupí pod novými trenéry premiérové soustředění nového cyklu. Brankář Vít Čapek z Písku je v kádru dvacítky jediným pamětníkem zlatého šampionátu z loňského roku v Kanadě, kde čeští hokejbalisté dosáhli na titul mistrů světa po dlouhých 16 letech. „V reprezentaci jsem už nějaký ten pátek, vždy jsem se na kempy těšil a ani tentokrát tomu není jinak,“ je natěšený Čapek na první soustředění nově se tvořícího výběru do 20 let.

Každý včetně Čapka musí mít ještě živé vzpomínky na červencový šampionát v kanadském městě St. Johns. „Čas od času si na to vzpomenu,“ nezastírá talentovaný gólman. Strážce svatyně jihočeského Písku má pro další mistrovství světa nemalou šanci probojovat se na post gólmanské jedničky. „Určitě chci! Je to můj hlavní cíl,“ za nic se neschovává Vít Čapek.

První soustředění reprezentační dvacítky v Plzni bude spíše seznamovací, protože se značně obměnil realizační tým, v němž po úspěchu v Kanadě zůstal jen asistent trenéra Jan Donauschachtl. Zimní pauza je u konce a hráči se pilně připravují na start jarní části, ať už individuálně či týmově. „Očekávám, že kemp bude hodně náročný. Má zimní příprava byla ovlivněna vinou táhlého nepříjemného zranění. Doufám, že za ostatními nebudu příliš zaostávat,“ doufá s úsměvem na tváři Čapek.

S nominací jsem ani moc nepočítal

Jak už bylo zmíněno, tak realizační tým dvacítky doznal značných změn. Co asi Čapek říká na složení nového štábu? Jediným, kdo pokračuje, je specialista na brankářskou činnost Jan Donauschachtl. „Nové trenéry neznám, ale je to zajímavá sestava,“ zamýšlí se. „Jsem rád, že pan Donauschachtl u týmu zůstal,“ těší Víta Čapka.

Jihočeský gólman na podzim chytal především Extraligu juniorů za Písek, s nímž po podzimní části skončil na pěkném 4. místě. „Jediné, s čím můžeme být spokojeni, je umístění,“ prozrazuje Čapek. „S našimi místy až otřesnými výkony být spokojeni nemůžeme,“ vztyčuje varovný prst dlouholetý mládežnický reprezentant.

A co individuální představení Čapka? Jako druhý ze všech juniorských gólmanů odchytal nejvíce minut, obdržel v průměru 2,10 gólů za jedno utkání, avšak procentuální úspěšnost zákroků vyšponoval na solidních 92,47%! „Mé výkony jsou oproti minulé sezoně nevyrovnané,“ přiznává Čapek. „Ne vždy jsem podal výkon, jaký jsem měl. Takže spokojený nejsem,“ je na sebe přísný talentovaný brankář. „Popravdě jsem ani moc s nominací nepočítal,“ upozorňuje sebekriticky Vít Čapek.

Všichni se proti nám budou chtít vytáhnout

V 1. Lize v Prachaticích už Čapek na podzim tolik prostoru nedostával, jako tomu bylo například v minulém ročníku před šampionátem v Kanadě. Může to být však ovlivněno i tím, že ve dvou zápasech vypomáhal extraligovému KOVU. „V Prachaticích nechytám z jediného důvodu, a to z toho, protože jsem před sezonou podepsal střídavé starty v CROSSDOCK Extralize,“ potvrzuje domněnku redakce webu hokejbal.cz. „To mi zakazuje nastoupit za jakýkoliv jiný tým kromě mateřského klubu,“ upozorňuje Čapek a „záhada“ tím je naprosto vyřešena.

Zkušenosti nabité v CROSSDOCK Extralize musí být nesmírně cenné. „Odchytal jsem jen pár zápasů, takže moc zkušeností jsem nenabil,“ culí se Čapek. Skok z juniorské kategorie je ale zajisté enormní. V čem je hokejbal v nejvyšší mužské soutěži jiný? „Přijde mi, že CROSSDOCK Extraliga je na rozdíl od Extraligy juniorů mnohem rychlejší,“ vidí hlavní rozdíl mezi nejvyšší mládežnickou a nejvyšší seniorskou soutěží Čapek.

Vraťme se ale k reprezentační dráze. Vít Čapek totiž ještě loni patřil věkem do kategorie U18, ale tu rovnou přeskočil do dvacítky. Zpětně asi nelituje. „Určitě toho nelituji!“ usmívá se. Obhájit mistrovský titul za rok a půl na světovém šampionátu podle všeho ve Švýcarsku bude ale více než náročné. Kanada a Slovensko nám porážky budou chtít rozhodně vrátit! „Obhajoba bude ještě náročnější než zisk loňského titulu. Všichni se proti nám budou chtít vytáhnout, a jak říkáte, hlavně Kanada a Slovensko nám to budou chtít vrátit,“ uvědomuje si Čapek.

You may also like...