» 12:45 | Buldoci Stříbro-Tatran Třemošná
» 15:00 | Olymp J.Hradec-HBC Prachatice A
ilustrační foto (foto: Pavel Kortus ml.)

Pavel Kortus ml. | 09.05.2017 13:49:14 | 864x

KHbL semifinále play off – Úvodní dva semifinálové duely má v obou sériích za sebou krajská liga. Zatímco vítěz základní části Písek si dvakrát pohrál se Suchdolem, druhý favorit z Prachatic bude odvracet mečboly. Nová Včelnice totiž na hřišti Horalů dvakrát uspěla a možná trošku překvapivě bude mít v sobotu šanci na postup do finále.

HC Švantlův Dvůr Písek B – SK Suchdol nad Lužnicí B 7:1 (2:0, 3:1, 2:0) a 9:1 (2:0, 4:0, 3:1)

Stav série: 2:0

Písek si sice připsal na závěr základní části svou jedinou porážku v základní části, kterou ale jinak suverénně opanoval. Do play off už ale Švantlák vstoupil zodpovědně a dva domácí duely se Suchdolem v semifinále zvládl bez sebemenších problémů. Sice to nebyly tak vysoká výhry jako v základní části s tímto soupeřem, kdy Písečtí dokázali v jednom z duelů nasázet Suchdolským dokonce dvacet gólů. Výsledky 7:1 a 9:1 však hovoří o jasné dominanci favorita. Písečtí budou mít v sobotu první šanci postoupit do finále, vzhledem k průběhu prvních dvou semifinále bude Švantlák horkým favoritem i na hřišti Suchdola.

První utkání komentoval z pohledu vítězů Miroslav KubínDo Prachatic jsme vyráželi s tím, že nás čeká velice těžká a vyrovnaná série. K prvnímu utkání jsme proto nastupovali s pokorou a pokynem hrát diametrálně odlišně než při posledním vzájemné utkání hraném právě v Prachaticích. Do utkání jsme vstoupili celkem aktivně, což znamenalo vedení 1:0 po dvou minutách hry po gólu Strašíka, kterému přihrával Sviták. Netrvalo dlouho a po necelé další minutě přidal další gól Matěj Jindra po nahrávce Vojty. Ve druhé třetině pokračovala vyrovnaná hra na obou stranách. Nás držel stále nepřekonaný brankář Mátl. Navíc se čtvrt minuty před koncem třetiny trefil ještě Bláha po nahrávce Vojty. Ve třetí třetině jsme měli hlavní úkol udržet výsledek. Domácím se stav podařilo ještě korigovat Matouškem, ale stav 1:3 z pohledu domácích zůstal konečný. Za utkání patří díky celému mužstvu, které hrálo obětavě a skvěle chytajícímu Mátlovi, který nás podržel v důležitých okamžicích.

HBC Prachatice B – HC Dranreb Nová Včelnice 1:3 (0:2, 0:1, 1:0) a 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)

Stav série: 0:2

Prachatičtí skončili v základní části druzí a oba duely s Novou Včelnicí v základní části zvládli. Po úvodních semifinálových bojích je ale Dranreb krůček od postupu do finále! První duel začali hosté výborně a během tří minut odskočili soupeři o dvě branky, ten už pak nedokázal víc než snížit. V nedělní odvetě Horalové třikrát vedli, naposledy 3:2, ale Včelničtí třemi góly utkání otočili a klepou na dveře finále.

Prachatičtí oba duely podrobně rozebrali. „V úvodním semifinále jsme vůbec nezachytili začátek a po třech minutách bylo vlastně hotovo. Hosté na nás vlétli, roztočili nás jak vítr v bedně a my jsme vůbec nebyli schopni reagovat. V čase 2:27 jsme nechali několikrát dorážet kapitána Vojtěcha Strašíka a ten se nakonec prosadil – 0:1. Za další půlminutku (3:11) pak celé naše obranné pásmo obkroužil Matěj Jindra, vyjel si nerušeně až ke střele, využil zastíněného výhledu brankáře Kolky a trefil milimetrově přesně k tyči – 0:2! Prostřední část už byla lepší, měli jsme i několik šancí, ale hostující Mátl si vždy poradil, nebo jsme, jako při naší přesilovce, nebyli vůbec s to trefit branku. Podstatnější však bylo, že jsme Včelnické k ničemu nepustili, až na jednu výjimku. 15 vteřin se octl po vhazování v útočném pásmu sám za našimi beky Adrian Bláha a tváří tvář Kolkovi předvedl nádherný blafák a střelu pod víko – 0:3. Dvě třetiny jsme v podstatě tahali nohy a nebyli schopni se nějak prosadit, vše nám trvalo strašně dlouho a chyběl moment překvapení. Prosadit jsme se dokázali až v 37. minutě, kdy Matoušek trefil ze vzduchu baseballově míček a vykřesal naději – 1:3. Bohužel to byla naše jediná radost a Dranreb první duel zaslouženě vyhrál!“

Branky: 37. Matoušek (Bednář, P. Mráz) - 3. Strašík (Sviták), 4. Jindra (Vojta), 30. Bláha (Vojta).

Druhý duel byl o poznání dramatičtější, vítěze měl ale stejného. „Po sobotní prohře se snažil B-tým Horalů co nejvíce uvolnit a nabudit na další utkání. Někteří hráči to vzali zodpovědně hned těsně po zápase a na hřišti uspořádali happening s grilováním apod. A zpočátku se zdálo, že to přinese své ovoce. Od prvních vteřin jsme přišpendlili hosty v jejich třetině a ve 3. minutě se prosadil Zdeněk Bednář, který zůstal před brankovištěm a svým (ne)povedeným pokusem přehodil brankáře Mátla, jehož lapačka máchla na prázdno – 1:0. Včelničtí se k prvnímu ohrožení naší branky dostali až z kraje 5. minuty, ale hned z toho bylo vyrovnání. Nahození od modré Miloslava Sedláka si přes clonu hráčů cestu až za bezmocného Kolku – 1:1. Za další 3 minuty však zafungovala spolupráce Matoušek – David Trojan a druhý jmenovaný střelou na bližší tyč nachytal gólmana – 2:1. Bohužel na začátku 11. minuty byl obránce P. Mráz skálopevně přesvědčen o „icingu“, že nechal v pozici krasobruslařky chystající se na piruetu projet míček až k zadnímu hrazení, tam se jej však zmocnil soupeř, přišla zpětná nahrávka na modrou a střílenou přihrávku Strašíka usměrnil za Kolku nikým nerušený Petr Sviták – 2:2. Za další minutku však vybojoval u mantinelu se štěstím míček Matoušek pro Zdeňka Bednáře, ten vystřelil a následně doklepl za Mátla, který si byl (stejně jako jeho spoluhráči) jistý, že má oranžový nesmyl ve své moci – 3:2. Pojistku mohl navíc přidat Trojan, který objel vyběhnuvšího brankáře, ale jeho bekhendový pokus minul zhruba o půl metru úplně prázdnou branku!

Po dvou a půl minutách druhé části přišlo další vyrovnání. Možná šťastnou, nicméně krásnou kombinaci napříč naším brankovištěm zakončil střelou do prázdné nepokrytý Jiří Kupka – 3:3. Vedení nám mohl vrátit agilní Bednář, ale v závaru před brankou trefil ležícího Mátla jen do masky. Hostující gólman si pak poradil i s několika nebezpečnými dorážkami a v rozhodujících chvílích podržel svůj tým. V 27. minutě jsme díky přesilovce získali další možnost strhnout vedení na svou stranu. Místo rozhodujícího úderu však přišel šok. P. Mráz namazal od vlastní branky dvojici forčekujících hostí a Miloslav Sedlák trefil neomylně pravý horní růžek – 3:4. Naše bojovná nálada byla ta tam a místo ní na nás padla psychická deka, ze které jsme se do konce utkání už nevzpamatovali. V nakonec poslední části měl největší šanci na srovnání Trojan, ale jeho přihrávku na nabíhajícího Matouška vystihl svou holí brankář Mátl. V závěru zápasu jsme pak měli přesilovku, ale nebyli jsme schopni v ní cokoliv vymyslet. A tak, jako již tolikrát, přišel trest. V čase 43:59 zakončil rozebírku naší obrany Adrian Bláha – 3:5.“

Prachatický trenér Pavel Študlar po utkáních řekl: „Bohužel jsme se v obou utkáních nedokázali naladit na tu správnou vlnu a notu. Nejlépe jsme hráli v závěrečné části prvního utkání a první toho druhého. Ale hrát dobře dvě třetiny ze šesti je strašně málo, hlavně v play off! Soupeř ze Včelnice má zatím více jistoty a klidu na hokejce a působí kompaktnějším dojmem. Byl bych ale špatný trenér, kdybych nevěřil, že se série do Prachatic ještě vrátí! Teď jde o to, aby tomu a hlavně sami sobě začali věřit i ostatní!“

Miroslav Kubín z Nové Včelnice přidal svůj pohled na druhý zápas: Do nedělního odvetného utkání jsme šli s obrovskou touho přidat v sérii další vítězství. Utkání bylo ovšem úplně jiné, než to sobotní. První gól utkání padl z hole domácího hráče po chybě v rozehrávce v našem obranném pásmu. Jejich radost trvala pouze do čtvrté minuty, kdy míček vybojoval Novák a Sedlák přesnou střelou z vrcholu kruhů srovnal utkání na 1:1. Více štěstí v útočení měli následně opět domácí. Po úniku po levé straně hřiště při přečíslení náš obránce zblokoval přihrávku na druhého prachatického hráče tak, že ho dopravil přímo do naší branky za záda přesouvajícího se Mátla. Naštěstí se v desáté minutě podařilo opět vyrovnat. Sviták při signalizovaném zakázaném uvolnění doběhl míček ještě před červenou čarou, na modré našel Strašíka. Poté se Sviták přesně tečoval Strašíkovu střelu. V první třetině se skóre měnilo ještě jednou a podařilo se tak domácím hráčům. Po dalším průniku do našeho obranného pásma a následné střele se jim podařilo při nedůrazu našich obránců dostat volný míček do naší sítě. To byl ovšem poslední zásah domácích. Ve druhé třetině nejprve vyrovnal přesnou dorážkou Kupka po nahození Svitáka. Tento gól pro nás znamenal nakopnutí k otočení zápasu. Nejprve přišla šance Sedláka, který byl v samostatném úniku na branku domácích, ale nepodařila se klička do backhandu dotáhnout do úspěšného konce. Jeho chvíle však přišla později, kdy se do samostatného úniku při hře v oslabení dostal Vojta, při zakončení však upadl, ale podařilo se mu míček ještě dostat k přibíhajícímu Sedlákovi a ten se trefil do pravého horního rohu. Ve třetí třetině už jsme nechtěli zbytečně inkasovat, což se podařilo, navíc se v závěru trefil ještě Bláha po přihrávce Sedláka. To byla již tečka za vydařeným víkendem. Opět je potřeba poděkovat všem včelnickým bojovníkům. Stav série 2:0 po venkovních utkáních je pro nás velmi důležitý. Teď to jen dotáhnout do úspěšného konce série.

Branky: 3. Bednář, 8. Trojan (Matoušek), 12. Bednář (Matoušek) - 5. Sedlák (Brus, Strašík), 11. Sviták (Strašík), 18. Kupka (Sviták, Strašík), 27. Sedlák (Vojta), 44. Bláha (Sedlák).